Számos uniós ország az atomenergiában látja a jövőt

2021-11-17 16:40:13



(PAKS-PRESS) - Európa-szerte egyre több ország ismeri fel, hogy a zavartalan, klímabarát, megfizethető árú energiaellátás érdekében szükség van az áramtermelésben az atomenergiára. Legutóbb Hollandia és Franciaország döntött új atomerőmű építése mellett.

 

Észszerű árat akarnak fizetni az energiáért, meg akarják szüntetni külföldi energiafüggőségüket, illetve támogatják a klímaváltozás elleni küzdelmet – ezzel indokolta a francia elnök azt az elhatározást, hogy országa új nukleáris erőművek építésébe kezd. Emmanuel Macron televíziós beszédben jelentette be a döntést, kiemelve: ha ezeket a célokat el szeretnék érni, ebbe az irányba kell tartaniuk.

 

Mittler István, a Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója a hír kapcsán emlékeztetett arra, hogy Franciaországnak kiemelkedő tapasztalata van az atomerőmű-üzemeltetés terén, hiszen 56 blokk működik az országban, így az Egyesült Államok után ők állnak a nukleáris energiatermelés világranglistájának második helyén.

 

Mittler István hozzátette, hogy Hollandiából hasonló hírek érkeznek. A hirado.hu a de Volkskrant lap cikke alapján számolt be arról, hogy atomerőművek építését tervezik a kormányalakításban részt vevő pártok, mert megítélésük szerint ez áttörést jelenthet az energiaellátásban kitűzött ambiciózus zöldcélok elérésében. Az indoklás szerint az atomerőművek előnye, hogy működésük során nem bocsátanak ki üvegházhatást okozó gázokat, így a szén- és gáztüzelésű erőművekkel ellentétben klímabarát módon üzemelnek. Hollandiában jelenleg egy atomerőmű működik, a parlamenti többség azonban a több atomenergia mellett tette le a voksát.

 

Nagy-Britannia szintén döntött az atomenergia további felhasználásáról. Amellett, hogy épül a Hinkley Point C Atomerőmű, az Egyesült Királyság kormánya támogatja a világ egyik első kis moduláris reaktora (SMR) tervezésének következő lépéseit.

 

Mittler István kitért arra is, hogy korábban Lengyelország, Bulgária, Szlovénia, Csehország és Románia is nyilatkozott már arról, hogy az atomenergia része lesz jövőbeni energia-mixüknek. 

– Lengyelország különösen méltó a figyelemre, hiszen első lépésben hat atomerőművi blokk építését határozták el azért, hogy kiválthassák a légkört erősen szennyező szénerőműveket – fogalmazott.

Mint hozzátette, nemcsak Európában vannak ilyen irányú elképzelések, Kína például igen grandiózus terveket szőtt. A klímasemlegesség elérése érdekében a következő 15 évben 150 atomerőmű létesítését tervezik.

 

– A világban jelenleg 442 atomerőmű működik és több mint ötven épül, köztük több Európában: hazánk mellett az Egyesült Királyságban, Finnországban, Szlovákiában és Fehéroroszországban– mondta a kommunikációs igazgató.

 

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Paks II. projekt fővállalkozója, a Roszatom konszern világszerte létesít új blokkokat. A külföldi megrendelésállományt tekintve világelsők, 12 országban 35 új blokkra van megrendelésük, amelyek a megvalósulás különböző szakaszában vannak. (X)

 

Képünk: A Paks II. Atomerőmű – látványterv (Fotó: Paks II. Zrt.) +++